Tüp Bebek Nedir ve Aşamaları Nelerdir?

Her kadının hayalinde canlandırmış olduğu anneliği yaşaması için kimi zaman farklı tıp uygulamaları devreye girebiliyor. Bir türlü gebe kalamayan anneler içinde tıp alanında teknolojiye uygun gelişmeler gün yüzüne çıkıyor. Tüp bebek, gebe kalamayan kişilere seçilecek kaliteli sperm ve embriyolar üzerinden döllenme yapılarak gebe kalınması işlemi sonucu olarak ifade edilebilmektedir. Fakat tüp bebek işlemlerinin hangi durumlarda yapılacağı da dikkat edilmesi gereken bir başka konudur diyebiliriz. Rahim kanalında tıkanma olan kadınlar, Sperm fonksiyonlarının son derece bozuk olmasında, farklı tedavi yollarına başvurulsa da işe yarar sonuçların alınamamasında, hormonal bozuklukların yaşanmasında, bağışıklık durumunu ilgilendiren bazı sorunların yaşanmasında artık tüp bebek yoluna başvurulmaya başlanmaktadır. Çünkü tüp bebek tedavisi olmaz ise bayanların hamile kalması da son derece çıkmaza girdiği de bir gerçektir. Girit, Gürcistan ve Kıbrıs tüp bebek merkezi yerlerinde sıkça uygulanan  bu yöntem ile siz de artık kolayca çocuk sahibi olabilirsiniz.

Kadında Kısırlık Olması

Ülkemizde ne yazık ki kısır kalan kadın sayısında artış büyüyor. Genelde kadınlarda ki yaşanan gebeliklerin gerçekleşmemesinin en temel sebeplerinden biri olarak ise adet ve yumurtlama düzensizlikleri olduğunu söylememiz mümkündür. Kimi zaman kadın menopoz dönemine girdiği andan itibaren bile gebe kalmama gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığı dönemler olabiliyor. Kadınların üreme sistemlerinde ki bozukluk tüm bunları engellemeye neden oluyor.

tep bebek tedavisi olmak

Erkekte Kısırlık Dönemi

Kadınlarda olduğu kadar çoğu zaman erkeklerde de kısırlık dönemi olduğu bir gerçektir. Erkek hücrelerinde üretimde yaşanan azlık, kısırlık oluşmasına neden olan faktörlerin başında yer alıyor. Sadece bununla sınırlı kalmadan hücrelerin kümelenmesi gibi sebeplere bağlı olarak erkeklerde kısırlık görülebiliyor. Erkeklerde ki sperm kanallarının tıkalı olması doğal olarak kısırlık sürecinin başlamasına neden oluyor.

Yapılabilecek Tetkikler Neler?

Böyle dönemden geçen bay ve bayanlara yapılması gereken bir takım tetkikler olduğunu söylememiz mümkündür. Kadının değerlendirilmesi aşamasına  göz attığımızda ise,

Hidro-sonografi Aşaması: Rahim içinde bulunan dokunun gelişme durumları ve polip, miyom gibi oluşumların tespit işlemleri yapılmaya çalışılmaktadır.

Laparoskopi Aşaması: Bu aşama da daha çok Yumurtalık ve rahim tüplerinin yapısal anlamda inceleme işlemleri yapılmaktadır.  Fakat kimi zaman bazı cerrahi işlemlerinde devreye girerek, uygulamaya geçmeden tespit edilmesi saptanmaktadır.

Histeroskopi Aşaması: Bir diğer aşamalardan biri olarak ise   hiteroskopi olduğunu belirtmek isteriz. Problemin giderilmesi adına daha çok uygulanan yöntemlerin arasında yer aldığını belirtebiliriz.

Erkeğin değerlendirme aşaması,

Erkeklerden kaynaklı sorunlar nedeniyle gebe kalmada problem yaşanabiliyor. Bayan her ne kadar sorunsuz olsa da erkeklerde ki kısırlık gebe kalmasına engel olabiliyor. Erkeklerde genelde sperm tetkiki, Muayene, Erkekte Hormon tetkikleri gibi aşmalar yapılmaktadır.

Yumurta Geliştirme Dönemi

Tüp bebek tedavisi sonrasında iki ya da üçüncü gününde yumurta geliştirme dönemi yapılır. Tekrardan bir muayene aşamasından kişi geçirilerek yumurta incelemesi yapılır. Ayrıca rahim içerisinde herhangi bir yer kaplamaya neden olan rahimin olup olmadığı da saptanmaya çalışılır. Eğer ki olumsuz bir durum söz konusu değilse tedaviye ara vermeden başlanılmaktadır.  Kişinin, vücut kitle indeksinden tutunda yumurta haznesi, yaşı incelemeler sonrasında da hesaplanmaya çalışılacaktır. İğneler yumurtalıklara enjekte edilecektir. Hasta 3-4 gün sonra kontrole yeniden davet edilerek yumurta da ki gelişimin nasıl olduğu takip edilmeye başlanır. Ardından yumurta toplama işlemleri yapılır. Mikroenjeksiyon işlemlerinin sonrasında en son aşama olarak embriyo devreye girerek döllendirme gerçekleştirilir.