Jel İlaçlama Nasıl Yapılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Jel ilaçlama yöntemi 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış bir yöntemdir. Uygulanabilirliği ve insanlara zarar vermemesi bakımında oldukça başarılı olan bu yöntem, günümüzde en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Jel ilaçlama yöntemi, uygulanacak olan ortamdaki eşyalara ve kişilere etki eden bir yöntem değildir. Bu sebeple öncesinde ve sonrasında herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır. Ayrıca hem temiz hem de kalıcı bir yöntemdir. Uçucu bir madde olmaması sebebiyle soluma gibi durum da oluşturmaz.

Jel ilaçlama yöntemi uygulanmadan önce herhangi bir çalışma gerektirmemektedir. Evinizin veya ortamınızın mevcut düzeni korunarak, mümkün oldukça elin yetişmediği kuytu köşelere uygulanır. Yarıklar, çatlaklar ve kuytu köşeler gibi böceklerin yoğunlukla tercih ettiği alanlara uygulanır.

Hangi Tür Haşerelere Etki Etmektedir?

Jel ilaçlama özellikle hamamböceği türü için kesin çözümdür. Hamam böceği grubundaki alman hamam böceği, amerikan hamam böceği, kalorifer böceği ve karafatma gibi böcekler için jel ilaçlama yöntemi kullanılabilir.

Domino Etkisi

Jel ilaçlama, haşerelerle mücadelede kalıcı bir çözüm için etkili bir böcek ilaçlama yöntemidir. Kullanılan ilaç ortalama olarak 15 metrekarelik bir alanda etkili olur ve bir koku yayar. Bu koku insanlar tarafından duyulabilen bir koku değildir. Böceklerin hoşuna giden ve onların alabildiği bir kokudur. Bu kokuyu alan böcekler, bir yiyecek bulduklarını sanarak bu kokuya doğru yönelmektedir. İlaca ulaşan böceklerin ilaçla teması sonucu, vücuduna ilaç bulaşmaktadır ve aynı zamanda da ilacı yiyerek karınlarını doyururlar. İlaç etkisini hemen göstermediği için böcek yuvasına rahatlıkla gidebilmektedir fakat sonrasında iç kanama geçirir ve hem ilacı kusar hem de ölür. Hamamböcekleri de birbirilerinin ölülerini, kusmuklarını ve dışkılarını yiyen böceklerdir. Bundan dolayı ölen böceği yiyen sağlıklı böcekler de aynı şekilde farklı yerlerde ölürler. Bu döngü devam ederek tüm yuvalardaki hamamböcekleri ölene kadar devam eder.

Uygulandığı Bölgeler

Jel ilaçlama yöntemi, sıvı ilaçlama yöntemine göre uygulanması daha basit bir böcek ilaçlama yöntemidir. Sıvı ilaçlama yönteminde kuytu yerlere ilacı uygulamak zordur. Ayrıca elektrikli aletlere zarar verme gibi bir durumu da olduğundan dolayı böceklerin sıklıkla olduğu bu alana uygulanamamaktadır. Jel ilaçlama yöntemi; özellikle böceklerin yuvalarının olabileceği ve sıklıkla gezdiklerini alanlara uygulanır.

  • Elektrik prizlerine,
  • Dolap içlerine,
  • Elektrikli aletlere,
  • Motoru bulanan aletlerin motor bölümüne uygulanarak ilaca daha hızlı ulaşması sağlanır.

Jel İlaçlamanın Avantajları

Jel ilaçlama yöntemi hamamböceklerine yönelik kesin bir çözümdür. İlaçlama öncesinde ve sonrasında herhangi bir hazırlık ve bakım yapılması gerekmez. Ayrıca rahatça her alana uygulanabildiği için istenilen saat ve zamanda rahatlıkla uygulanabilir. Jel ilaçlama yönteminde kullanılan ilaç kokusuzdur ve uçmaz. Bu sayede insanı rahatsız edici bir duruma sebep olmamaktadır. İnsan sağlığı açısından herhangi bir etkisi yoktur ve rahatlıkla yaşam alanına uygulanarak normal hayata devam edilmesi sağlanır. Çalışma prensibi olarak ilacı yiyen böceğin bir zehre dönüşmesinden dolayı çok etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Bu da daha az maliyet demektir.

Jel İlaçlama Dezavantajları

Çalışma prensibi gereği etki süresi uzundur. Ortalama 15 güne yakın bir zamanda etki etmektedir. Ayrıca hamamböcekleri ve karıncaya etki ettiğinden dolayı diğer haşereler için uygulanamaz.

Böcek ilaçlama hizmeti almadan önce bilmeniz gerekenleri de aşağıdaki haber yazısından bulabilirsiniz.